PIC16F18857T-E/MLVAO
Mfr.Part #
PIC16F18857T-E/MLVAO
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28QFN
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Terminal Position :
QUAD
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
CPU Family :
PIC
Integrated Cache :
No
On Chip Data RAM Width :
8
Height Seated (Max) :
1mm
RAM Size :
4K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Product Status :
Active
Length :
6mm
Oscillator Type :
Internal
RAM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
25
RAM (bytes) :
Core Size :
8-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
28
Terminal Form :
NO LEAD
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
Core Processor :
PIC
Low Power Mode :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clock Frequency :
32MHz
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
6mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Screening Level :
TS 16949
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16F18857
Has ADC :
Microchip Technology PIC16F18857T-E/MLVAO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18857T-E/MLVAO Overview
PIC16F18857T-E/MLVAO Features
This MCU boasts an extensive set of features including an 8-bit CPU, 56KB flash memory, and up to 4,096 bytes of RAM. Its low-power consumption and flexible voltage operation ranging from 1.8V to 5.5V allow for diverse application scenarios. Additionally, it supports advanced peripherals such as multiple timers, comparators, a 10-bit ADC, and enhanced serial communication interfaces including I2C, SPI, and EUSART, which provide robust support for complex digital communications.