PIC16F1847-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1847-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
5
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Min Operating Temperature :
-40 °C
RAM Size :
1K x 8
RoHS :
Details
Number of I/O :
15
DMA Channels :
No
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC16F1847
Memory Size :
14kB
Number of Programmable I/O :
15
Factory Lead Time :
7 Weeks
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Form :
Gull wing
EEPROM Size :
256 x 8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of Ethernet Channels :
Watchdog Timer :
yes
Width :
7.5mm
Packaging :
Tube
Data Converter :
A/D 12x10b
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Serial I/Os :
1
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I2C Channels :
2
Low Power Mode :
No
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Length :
11.55mm
Number of Terminations :
18
Instruction Set Architecture :
RISC
Supplier Device Package :
18-SOIC
PWM Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Supply Voltage :
5.5 V
Data Converters :
A/D 12x10b
Number of Pins :
18
Core Size :
8-Bit
Package Type :
SOIC
Integrated Cache :
Radiation Hardening :
Family Name :
PIC16F
Package :
Tube
Pbfree Code :
Speed :
32MHz
Tradename :
PIC
Dimensions :
11.55 x 7.5 x 2.35mm
Max Frequency :
32 MHz
Bit Size :
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Oscillator Type :
Internal
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Lead Free :
Lead Free
Number of I/Os :
16 I/O
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
Max Operating Temperature :
85 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Core Architecture :
Microchip
Number of SPI Channels :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of ADC Channels :
12
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Supply Voltage :
3V
Qualification :
AEC-Q100
Memory Type :
Flash
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Mounting Type :
Surface Mount
Number of External Interrupts :
1
Number of USB Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Supply Voltage :
2.5 V
Program Memory Type :
Flash
Published :
JESD-609 Code :
e3
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Boundary Scan :
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
Has ADC :
Number of UART Channels :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Height :
2.35mm
Base Product Number :
PIC16F1847
Datasheets
PIC16F1847-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1847-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1847, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1847-I/SO pinout, PIC16F1847-I/SO datasheet PDF, PIC16F1847-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1847-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.