PIC16F1847-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1847-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Current-Max :
10mA
Core Architecture :
PIC
Integrated Cache :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
PIC16F1847
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ROM (words) :
8192
Additional Feature :
1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Memory Size :
14kB
Pbfree Code :
Internal
Min Supply Voltage :
2.5 V
RAM (words) :
1024
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Bus Width :
8B
Max Supply Voltage :
5.5 V
Microchip
Radiation Hardening :
PIC
Height :
2.05 mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Frequency :
32 MHz
Frequency :
32MHz
Watchdog Timer :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Low Power Mode :
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Serial I/Os :
ECCN Code :
EAR99
DAC Channels :
Max Power Dissipation :
800mW
Surface Mount :
Data Converter :
A/D 12x10b
Dual
Boundary Scan :
Width :
7.5 mm
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Brand :
Supplier Device Package :
18-SOIC
Base Part Number :
PIC16F1847
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/Os :
15 I/O
Core Size :
8-Bit
On Chip Data RAM Width :
8
Length :
11.55 mm
Number of Pins :
18
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Number of Terminations :
18
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of External Interrupts :
Product :
MCU
Device Core :
Pin Count :
Number of Programmable I/O :
15
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RAM Size :
1K x 8
Data Converters :
A/D 12x10b
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
12 Channel
Surface Mount
Memory Type :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of I/O :
15
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
5
Datasheets
PIC16F1847-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1847-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1847, Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1847-E/SO pinout, PIC16F1847-E/SO datasheet PDF, PIC16F1847-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1847-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.