PIC16F18456-E/STX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18456-E/STX
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28VQFN
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
Width :
4mm
Product :
MCU
RoHS :
Details
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DAC Channels :
yes
DAC Resolution :
5 bit
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F18456
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C, Serial, SMBus
Terminal Form :
NO LEAD
Microchip
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Clock Frequency :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Core Size :
8-Bit
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Number of I/Os :
26 I/O
Screening Level :
TS 16949
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Number of ADC Channels :
24 Channel
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
7 Weeks
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Reach Compliance Code :
Compliant
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Timers/Counters :
8 Timer
Packaging :
Tube
PWM Channels :
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
Surface Mount :
Length :
4mm
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
Number of Terminations :
28
EEPROM Size :
256 x 8
Data Bus Width :
8 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.4mm