PIC16F18455-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F18455-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Stock
211
In Stock :
211
Microcontrollers
Rad Hardened :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
32(MHz)
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
26
14KB 8K x 14
Instruction Set Architecture :
RISC
DAC Resolution :
5
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Number of I/Os :
26 I/O
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Series :
PIC® XLP™ 16F
PWM Channels :
yes
Package Type :
SPDIP
Number of Terminations :
28
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Programmable :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Base Product Number :
PIC16F18455
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Device Core :
PIC
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Active
Number of Timers - General Purpose :
8
Height Seated (Max) :
5.08mm
Operating Temperature (Max) :
85C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Clock Freq :
DAC Channels :
Length :
34.671mm
# I/Os (Max) :
26
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
28
Operating Temperature (Min) :
-40C
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of ADC Channels :
24 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage :
3V
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Width :
7.62mm
Base Part Number :
PIC16F18455
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
8 Timer
Operating Temperature Classification :
Industrial
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Tube
Device Core Size :
8(b)
Speed :
32MHz
RoHS :
Details
Mounting :
Datasheets
PIC16F18455-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F18455, PIC16F18455-I/SP pinout, PIC16F18455-I/SP datasheet PDF, PIC16F18455-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.