PIC16F18455-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F18455-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Factory Lead Time :
10 Weeks
DAC Resolution :
5 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Part Number :
PIC16F18455
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Number of I/O :
26
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
28-SSOP
Microchip
Speed :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Height Seated (Max) :
2mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
Number of ADC Channels :
24 Channel
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
10.2mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC16F18455
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Clock Frequency :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of I/Os :
26 I/O
Terminal Pitch :
0.65mm
Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
8 Timer
Number of Terminations :
28
Oscillator Type :
Internal
Width :
5.3mm
Brand :
Interface Type :
EUSART, I2C, Serial, SPI
Supply Voltage :
3V
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PIC16F18455-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F18455, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC16F18455-E/SS pinout, PIC16F18455-E/SS datasheet PDF, PIC16F18455-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18455-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-E/SS Overview
PIC16F18455-E/SS Features
The PIC16F18455-E/SS microcontroller is packed with features designed to enhance functionality and ease of use in sophisticated electronic setups. These features include a 32 MHz internal oscillator, providing speed and efficiency for processing and task management. Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART) capabilities allow for versatile serial communication. Additional attributes like a 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC), multiple communication interfaces, and configurable logic cells make this microcontroller highly adaptable to various technical needs.