PIC16F18446-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18446-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
Clock Frequency :
32MHz
Interface Type :
1 x EUSART, I2C, LIN, 2 x MSSP, RS-232, RS-485, SPI
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
11 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Data Converters :
A/D 17x12b, D/A 1x5b
Supply Voltage :
3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
EEPROM Size :
256 x 8
Height Seated (Max) :
2mm
Oscillator Type :
Internal
Length :
7.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
18
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
PIC16F18446
Tradename :
PIC
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Microchip
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
DAC Resolution :
5 bit
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tube
Core Processor :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Supplier Device Package :
20-SSOP
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F18446
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
20
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Number of ADC Channels :
17 Channel
Data Bus Width :
8 bit
Program Memory Type :
Flash
Bit Size :
8
Number of I/Os :
18 I/O
DAC Channels :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Width :
5.3mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.65mm
Screening Level :
TS 16949
RAM Size :
2K x 8
RoHS :
Non-Compliant
Data Converter :
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Datasheets
PIC16F18446-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18446-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18446, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F18446-E/SS pinout, PIC16F18446-E/SS datasheet PDF, PIC16F18446-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18446-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18446-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18446-E/SS Overview
PIC16F18446-E/SS Features
The PIC16F18446-E/SS features include an advanced 8-bit processor, 28KB of flash memory, 2KB of SRAM, and 256 bytes of EEPROM, which provide ample space for complex application development and data storage. It supports a wide operating voltage range (1.8V to 5.5V), making it highly adaptable to different power setups. Additionally, it includes multiple communication peripherals, such as I2C, SPI, and UART interfaces, which facilitate easy integration with other components in a system. Enhanced peripherals like 10-bit ADC, comparators, and PWM outputs further extend its utility in system design.