PIC16F18445-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18445-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Stock
553
In Stock :
553
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
On Chip Program ROM Width :
14
Oscillator Type :
External
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Surface Mount :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
32MHz
Product Status :
Active
Tradename :
PIC
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Qualification :
Base Part Number :
PIC16F18445
Clock Frequency :
32MHz
DMA Channels :
No
DAC Resolution :
5 bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Length :
12.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
17 Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Schedule B :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
20-SOIC
Device Core :
PIC
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Core Size :
8-Bit
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Width :
7.5mm
Base Product Number :
PIC16F18445
RoHS :
Non-Compliant
Package :
Tube
Number of I/Os :
18 I/O
Bit Size :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converter :
A/D 17x12b; D/A 1x5b
RAM Size :
1K x 8
Data Converters :
A/D 17x12b, D/A 1x5b
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Height Seated (Max) :
2.65mm
Product :
MCU
HTS Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Number of I/O :
17
Interface Type :
Serial
Series :
PIC® XLP™ 16F
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Number of Terminations :
20
DAC Channels :
Data Bus Width :
8 bit
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
256 x 8
Screening Level :
TS 16949
Packaging :
Tube
Datasheets
PIC16F18445-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F18445, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:20, PIC16F18445-I/SO pinout, PIC16F18445-I/SO datasheet PDF, PIC16F18445-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18445-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-I/SO Overview
PIC16F18445-I/SO Features
  • 8-bit PIC microcontroller
  • 14KB of flash memory for program storage
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • Flexible Oscillator Structure with PLL
  • Integrated 10-bit ADC with Computation (ADC2)
  • Two Capture/Compare/PWM (CCP) modules
  • Serial communication with EUSART and I2C/SPI
  • 25 I/O pins and low-power features
  • Operating voltage range from 2.3V to 5.5V