PIC16F18445-I/P
Mfr.Part #
PIC16F18445-I/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Stock
291
In Stock :
291
Data Converters :
A/D 17x12b, D/A 1x5b
DAC Channels :
Flash
# I/Os (Max) :
18
Device Core Size :
8(b)
Data Converter :
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature Classification :
Industrial
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/Os :
18 I/O
Device Core :
PIC
Length :
26.162mm
Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
5.334mm
DAC Resolution :
5
Width :
7.62mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Dimensions :
1.06 x 0.28 x 0.19mm
Package Type :
PDIP
Speed :
32MHz
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Number of Timers - General Purpose :
8
Tradename :
PIC
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Data Bus Width :
12bit
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Factory Lead Time :
6 Weeks
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS :
Non-Compliant
Number of I/O :
17
Family Name :
PIC16F
Number of I2C Channels :
2
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Clock Freq :
Pin Count :
20
Terminal Pitch :
2.54mm
Frequency :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
HTS Code :
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Base Product Number :
PIC16F18445
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package :
20-PDIP
Product Status :
Active
Operating Temperature (Max) :
85C
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of SPI Channels :
2
Instruction Set Architecture :
RISC
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
MSL :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
EEPROM Size :
256 x 8
Number of ADC Channels :
17 Channel
JESD-30 Code :
R-PDIP-T20
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Package :
Tube
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of UART Channels :
1
PWM Channels :
yes
Height :
0.19mm
Programmable :
Core Processor :
Mounting :
Through Hole
Has ADC :
DMA Channels :
Qualification :
Mounting Style :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Operating Temperature (Min) :
-40C
RAM Size :
1K x 8
Screening Level :
TS 16949
Schedule B :
Base Part Number :
PIC16F18445
Datasheets
PIC16F18445-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F18445, PIC16F18445-I/P pinout, PIC16F18445-I/P datasheet PDF, PIC16F18445-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.