PIC16F18445-E/P
Mfr.Part #
PIC16F18445-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Stock
651
In Stock :
651
Microchip
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Length :
26.162mm
Speed :
32MHz
Active
Has ADC :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Part Number :
PIC16F18445
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Brand :
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interface Type :
Serial
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Style :
Through Hole
Number of Terminations :
20
PWM Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Oscillator Type :
External
Data Converter :
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
18 I/O
JESD-30 Code :
R-PDIP-T20
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
7.62mm
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Pitch :
2.54mm
Surface Mount :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Tradename :
PIC
DMA Channels :
No
RAM Size :
1K x 8
Supplier Device Package :
20-PDIP
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Type :
Through Hole
Screening Level :
TS 16949
Number of I/O :
17
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F18445
Clock Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
17 Channel
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 17x12b, D/A 1x5b
Data Bus Width :
8 bit
Height Seated (Max) :
5.334mm
Datasheets
PIC16F18445-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18445, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, PIC16F18445-E/P pinout, PIC16F18445-E/P datasheet PDF, PIC16F18445-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18445-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.