PIC16F18346T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F18346T-I/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SOIC
Base Part Number :
PIC16F18346
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
2K x 8
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Supplier Device Package :
20-SOIC
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of I/Os :
18 I/O
Speed :
32MHz
Number of I/O :
18
Number of ADC Channels :
17 Channel
Base Product Number :
PIC16F18346
Series :
PIC® XLP™ 16F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PIC
Qualification :
AEC-Q100
Datasheets
PIC16F18346T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18346T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18346, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F18346T-I/SO pinout, PIC16F18346T-I/SO datasheet PDF, PIC16F18346T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18346T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.