PIC16F18345-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F18345-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Supply Current-Max :
2.9mA
ROM (words) :
Frequency :
32MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Product Number :
PIC16F18345
Number of I/Os :
18 I/O
Supplier Device Package :
20-SSOP
Bit Size :
8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
PIC16F18345
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Core Processor :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Size :
14kB
DAC Resolution :
5 bit
Flash
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Device Core :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
CPU Family :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS :
Details
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Qualification :
AEC-Q100
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Oscillator Type :
Internal
Speed :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.635mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Number of I/O :
18
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Power Supplies :
2.5/5V
Number of ADC Channels :
21 Channel
RAM Size :
1K x 8
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Number of Terminations :
20
Datasheets
PIC16F18345-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18345-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18345, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, PIC16F18345-E/SS pinout, PIC16F18345-E/SS datasheet PDF, PIC16F18345-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18345-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18345-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18345-E/SS Overview
PIC16F18345-E/SS Features
  • 8-bit CMOS Microcontroller
  • 14KB of flash memory, providing ample space for complex programs and real-time data processing
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • Integrated EEPROM and SRAM
  • Comprehensive peripheral set including ADC, DAC, comparators, and PWM modules
  • Low power consumption with multiple sleep modes
  • Operating voltage range from 2.3V to 5.5V, enabling versatile deployment in varied electronic environments