PIC16F18345-E/GZ
Mfr.Part #
PIC16F18345-E/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
Microcontrollers
Memory Size :
14kB
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
PIC
Supply Current-Max :
2.9mA
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16F18345
RoHS :
Details
Device Core :
Number of I/O :
18
Qualification Status :
Not Qualified
Number of ADC Channels :
17 Channel
JESD-609 Code :
e3
Qualification :
AEC-Q100
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
CPU Family :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
20
ROM (words) :
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/Os :
18 I/O
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Oscillator Type :
Internal
Microchip
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Power Supplies :
2.5/5V
Surface Mount :
yes
Bit Size :
8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
RAM Size :
1K x 8
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC16F18345
Speed :
32MHz