PIC16F18344-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18344-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Stock
804
In Stock :
804
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F18344
Bit Size :
8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Published :
2016
Package :
Tube
Qualification :
AEC-Q100
RAM Size :
512 x 8
On Chip Data RAM Width :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
yes
Supplier Device Package :
20-SSOP
Width :
5.3mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Integrated Cache :
No
RAM (words) :
1024
Supply Voltage :
3V
Supply Current-Max :
3.2mA
Program Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
7kB
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
18 I/O
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Timers :
7
Format :
FIXED-POINT
DAC Channels :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Low Power Mode :
Length :
7.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Device Core :
PIC
Speed :
32MHz
Tradename :
PIC
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Terminations :
20
Has ADC :
DMA Channels :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Bus Width :
8 bit
Number of Serial I/Os :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of ADC Channels :
21 Channel
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of External Interrupts :
1
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Microchip
DAC Resolution :
5 bit
Terminal Pitch :
0.65mm
ROM (words) :
RoHS :
Details
Number of I/O :
18
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Product :
MCU
Boundary Scan :
Height Seated (Max) :
2mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Base Part Number :
PIC16F18344
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
EEPROM Size :
256 x 8
Datasheets
PIC16F18344-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F18344, PIC16F18344-E/SS pinout, PIC16F18344-E/SS datasheet PDF, PIC16F18344-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.