PIC16F18344-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18344-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
512 x 8
Frequency :
32MHz
Base Part Number :
PIC16F18344
ROM (words) :
8192
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Bus Width :
8 bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Product Status :
Active
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
DMA Channels :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
12 Weeks
PWM Channels :
yes
Microchip
Qualification :
AEC-Q100
Published :
2016
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Program Memory Type :
Flash
Device Core :
PIC
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
18 I/O
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of I/O :
18
Bit Size :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
20
Format :
FIXED-POINT
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
8-Bit
Low Power Mode :
yes
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
20-SOIC
Speed :
32MHz
Height Seated (Max) :
2.65mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
On Chip Data RAM Width :
8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Qualification Status :
Not Qualified
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tube
Supply Current-Max :
3.2mA
Length :
12.8mm
Terminal Form :
Gull wing
Boundary Scan :
No
Package :
Tube
HTS Code :
DAC Channels :
Number of Serial I/Os :
1
Integrated Cache :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supplies :
2.5/5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers :
7
Base Product Number :
PIC16F18344
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Pitch :
1.27mm
Has ADC :
Number of External Interrupts :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RAM (words) :
Number of ADC Channels :
21 Channel
Width :
7.5mm
Memory Size :
7kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
EEPROM Size :
256 x 8
Surface Mount :
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
3V
DAC Resolution :
5 bit
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Datasheets
PIC16F18344-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18344, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F18344-E/SO pinout, PIC16F18344-E/SO datasheet PDF, PIC16F18344-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.