PIC16F18344-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18344-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Position :
Dual
Program Memory Type :
Flash
Integrated Cache :
No
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Boundary Scan :
No
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Product Status :
Active
On Chip Data RAM Width :
8
DMA Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RAM (words) :
Low Power Mode :
yes
Number of External Interrupts :
1
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Memory Size :
7kB
Number of Terminations :
20
RAM Size :
512 x 8
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16F18344
Supplier Device Package :
20-PDIP
Data Bus Width :
8 bit
Number of I/O :
18
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
yes
HTS Code :
Power Supplies :
2.5/5V
Height Seated (Max) :
5.334mm
Supply Voltage :
3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bit Size :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
32MHz
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Current-Max :
3.2mA
Core Size :
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Surface Mount :
Number of Timers :
7
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
2.54mm
Base Part Number :
PIC16F18344
JESD-30 Code :
R-PDIP-T20
Device Core :
PIC
Length :
19.05mm
Frequency :
32MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/Os :
18 I/O
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Mounting Style :
Through Hole
PWM Channels :
Format :
FIXED-POINT
EEPROM Size :
256 x 8
Has ADC :
Number of Serial I/Os :
1
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
7.62mm
Datasheets
PIC16F18344-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F18344, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18344-E/P pinout, PIC16F18344-E/P datasheet PDF, PIC16F18344-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18344-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/P Overview
PIC16F18344-E/P Features
The PIC16F18344-E/P MCU is equipped with numerous features that enhance its efficiency and flexibility. It includes a 32 MHz internal oscillator, providing reliable timing solutions without the need for external clock sources. Additionally, it supports up to 35 I/O pins, allowing for extensive interfacing with external devices. Advanced PWM outputs facilitate precise control over motor operations and other variable-load electrical devices. Enhanced safety features, such as fail-safe clock monitoring and low-voltage detection, ensure reliable operation under variable power conditions.