PIC16F18344-E/GZ
Mfr.Part #
PIC16F18344-E/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Microcontrollers
Supply Current-Max :
2.7mA
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Base Part Number :
PIC16F18344
Core Size :
8-Bit
Product :
MCU
Number of ADC Channels :
17 Channel
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power Supplies :
2.5/5V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Size :
7kB
Base Product Number :
PIC16F18344
Package :
Tube
Core Architecture :
PIC
ROM (words) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
DAC Resolution :
5 bit
EEPROM Size :
256 x 8
Tradename :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Frequency :
32MHz
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Qualification :
AEC-Q100
CPU Family :
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
20
Number of I/O :
18
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/Os :
18 I/O
HTS Code :
Data Bus Width :
8 bit
Microchip
Max Operating Temperature :
125 °C
Speed :
32MHz
Terminal Position :
QUAD
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Oscillator Type :
Internal
Memory Type :
Flash
Device Core :
Packaging :
Flash
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Form :
NO LEAD
RAM Size :
512 x 8
Core Processor :
Datasheets
PIC16F18344-E/GZ
Microchip Technology PIC16F18344-E/GZ
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18344-E/GZ Overview
PIC16F18344-E/GZ Features
This microcontroller unit (MCU) boasts a wealth of features designed to support complex digital functionalities in embedded systems. Key features include 256 bytes of EEPROM, 512 bytes of RAM, up to 32 MHz internal oscillator, and configurable peripherals such as multiple 10-bit PWMs, comparators, and a 10-bit ADC. The PIC16F18344-E/GZ also supports I2C, SPI, and EUSART interfaces, which provide excellent connectivity options, enhancing its usability in complex multi-device environments.