PIC16F18326-I/ST
Mfr.Part #
PIC16F18326-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14TSSOP
Flash
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Speed :
32MHz
Height :
1.05mm
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Details
Number of I2C Channels :
2
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Product Type :
1
Family Name :
PIC16F
Terminal Form :
Gull wing
Package Type :
TSSOP
10 Weeks
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Clock Frequency :
32MHz
12 I/O
Dimensions :
5.1 x 4.5 x 1.05mm
MCU
Pin Count :
14
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Device Core :
Width :
4.4mm
Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
2
Supply Voltage :
3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Length :
5mm
Microchip Technology / Atmel
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Boundary Scan :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
No
Number of UART Channels :
Core Processor :
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SMD/SMT
Integrated Cache :
Supply Current-Max :
2.9mA
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
On Chip Program ROM Width :
Low Power Mode :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
PWM Channels :
Datasheets
PIC16F18326-I/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18326, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F18326-I/ST pinout, PIC16F18326-I/ST datasheet PDF, PIC16F18326-I/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-I/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.