PIC16F18326-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F18326-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Current-Max :
2.9mA
Qualification :
AEC-Q100
Width :
4.4mm
Length :
5mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
32MHz
Low Power Mode :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
3V
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Clock Frequency :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Height Seated (Max) :
1.2mm