PIC16F18326-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18326-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
1.27mm
Qualification :
AEC-Q100
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of External Interrupts :
1
Number of UART Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PIC® XLP™ 16F
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Terminations :
14
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Low Power Mode :
yes
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Package Type :
SOIC
Number of SPI Channels :
2
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Tradename :
PIC
Core Size :
8-Bit
RAM Size :
2K x 8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
PWM Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Speed :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/O :
12
DMA Channels :
No
Height :
1.5mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Factory Lead Time :
10 Weeks
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Format :
FIXED POINT
Height Seated (Max) :
1.75mm
Pin Count :
14
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
2.9mA
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RAM (words) :
DAC Channels :
On Chip Data RAM Width :
8
Published :
Number of I/Os :
12 I/O
Length :
8.65mm
On Chip Program ROM Width :
RoHS :
Details
Core Processor :
PIC
Number of I2C Channels :
2
Number of Serial I/Os :
ROM (words) :
Clock Frequency :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Width :
3.9mm
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
256 x 8
Base Product Number :
PIC16F18326
Number of Timers :
7
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Surface Mount :
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F18326
Integrated Cache :
No
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Microchip
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Family Name :
PIC16F
Supply Voltage :
3V
Boundary Scan :
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
DAC Resolution :
5 bit
Number of ADC Channels :
11 Channel
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Supplier Device Package :
14-SOIC
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Product :
MCU
Device Core :
Data Bus Width :
8bit
Bit Size :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Datasheets
PIC16F18326-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:PIC16F18326, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F18326-E/SL pinout, PIC16F18326-E/SL datasheet PDF, PIC16F18326-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.