PIC16F18326-E/P
Mfr.Part #
PIC16F18326-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14DIP
Stock
95
In Stock :
95
Microcontrollers
Clock Freq :
32(MHz)
Mounting :
Through Hole
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Base Product Number :
PIC16F18326
Operating Temperature (Max) :
125C
RAM Size :
2K x 8
Packaging :
Tube
Number of I/O :
12
Device Core Size :
8(b)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Part Number :
PIC16F18326
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Frequency :
32(MHz)
DAC Resolution :
5
Core Processor :
PIC
Tradename :
PIC
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Number of Timers - General Purpose :
7
Package :
Tube
Number of ADC Channels :
11 Channel
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Number of I/Os :
12 I/O
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Bus Width :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package Type :
PDIP
Qualification :
AEC-Q100
# I/Os (Max) :
12
Programmable :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Pin Count :
14
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2009
Supplier Device Package :
14-PDIP
Operating Temperature (Min) :
-40C
Mounting Style :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Instruction Set Architecture :
RISC
Speed :
32MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Device Core :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Total Internal Ram Size :
2KB(kB)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Oscillator Type :
Internal
Rad Hardened :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
Operating Temperature Classification :
Automotive
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Datasheets
PIC16F18326-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18326, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18326-E/P pinout, PIC16F18326-E/P datasheet PDF, PIC16F18326-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18326-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/P Overview
PIC16F18326-E/P Features
This microcontroller includes essential features such as an enhanced mid-range core with 49 Instructions, 16 stack levels, and an operating speed up to 32 MHz. It supports power-saving modes, providing options for battery-operated applications. Additional functionality includes a 10-bit ADC, comparators, and PWM modules, making it extremely suitable for managing complex automation processes and real-time monitoring systems. The integration of a Configurable Logic Cell (CLC) provides customizable hardware capabilities to match specific application needs.