PIC16F18326-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F18326-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 16UQFN
Stock
94
In Stock :
94
No
Microchip
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
2K x 8
Number of ADC Channels :
11 Channel
Integrated Cache :
No
DAC Resolution :
5 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
Low Power Mode :
yes
ROM (words) :
16384
Width :
4mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
yes
Qualification :
AEC-Q100
Number of I/Os :
12 I/O
Core Size :
8-Bit
Number of Timers :
7
Base Part Number :
PIC16F18326
Data Bus Width :
8 bit
Packaging :
Tube
Package :
Tube
RAM (words) :
2048
Oscillator Type :
Internal
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
NO LEAD
Surface Mount :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
32MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
PIC16F18326
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
0.55mm
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
Boundary Scan :
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
On Chip Data RAM Width :
8
Supply Current-Max :
2.9mA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Active
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
DAC Channels :
On Chip Program ROM Width :
Surface Mount
Format :
FIXED POINT
Number of Serial I/Os :
1
Length :
4mm
Product :
MCU
Clock Frequency :
32MHz