PIC16F18325-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F18325-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Supplier Device Package :
14-TSSOP
RAM Size :
1K x 8
DMA Channels :
No
Device Core :
PIC
RoHS :
Details
Core Processor :
PIC
Supply Current-Max :
2.9mA
Power Supplies :
2.5/5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Status :
Active
Number of ADC Channels :
15 Channel
Number of I/Os :
12 I/O
Oscillator Type :
Internal
Product :
MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16F18325
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
Memory Size :
14kB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Has ADC :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tube
DAC Resolution :
5 bit
Length :
5mm
Width :
4.4mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
14
Base Part Number :
PIC16F18325
Surface Mount :
yes
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Bit Size :
8
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ROM (words) :
JESD-609 Code :
e3
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
PWM Channels :
CPU Family :
Terminal Position :
Dual
Core Size :
8-Bit
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency :
32MHz
12
Tradename :
Qualification :
AEC-Q100
Factory Lead Time :
11 Weeks
Microchip
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Datasheets
PIC16F18325-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18325-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F18325, PIC16F18325-E/ST pinout, PIC16F18325-E/ST datasheet PDF, PIC16F18325-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18325-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.