PIC16F18325-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F18325-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Microcontrollers
Memory Size :
14kB
Number of I/Os :
12 I/O
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Core Processor :
PIC
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Qualification :
AEC-Q100
Series :
PIC® XLP™ 16F
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
32MHz
Supply Current-Max :
2.9mA
Device Core :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F18325
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
12
DAC Resolution :
5 bit
Power Supplies :
2.5/5V
Terminal Pitch :
0.635mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
8
EEPROM Size :
256 x 8
Published :
ROM (words) :
CPU Family :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
QUAD
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Microchip
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
1K x 8
Product Status :
Active
Surface Mount :
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Data Bus Width :
8 bit
Terminal Form :
NO LEAD
RoHS :
Details
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
11 Channel
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA