PIC16F18325-E/7NVAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18325-E/7NVAO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Form :
NO LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Data Converter :
A/D 11x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Supply Voltage :
3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RoHS Status :
RoHS Compliant
DAC Channels :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Clock Frequency :
32MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
12
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Position :
QUAD
Data Converters :
A/D 11x10b
Width :
4mm
Base Product Number :
PIC16F18325
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
yes
Core Processor :
PIC
RAM Size :
1K x 8
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Terminations :
16
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
Screening Level :
TS 16949
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Product Status :
Active
Core Size :
8-Bit
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Length :
4mm
Package :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V