PIC16F18324T-E/SLVAO
Mfr.Part #
PIC16F18324T-E/SLVAO
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Length :
8.65mm
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Width :
3.9mm
RAM (bytes) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Reach Compliance Code :
Compliant
Supply Current-Max :
3.2mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
14
Data Converter :
A/D 11x10b
Data Converters :
A/D 11x10b
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Supplier Device Package :
14-SOIC
Height Seated (Max) :
1.75mm
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
Clock Frequency :
32MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Low Power Mode :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324T-E/SLVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18324T-E/SLVAO pinout, PIC16F18324T-E/SLVAO datasheet PDF, PIC16F18324T-E/SLVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324T-E/SLVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18324T-E/SLVAO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324T-E/SLVAO Overview
PIC16F18324T-E/SLVAO Features
This robust 8-bit microcontroller features a rich array of components and capabilities designed to support advanced applications. Key features include 7KB of flash memory, up to 256 bytes of EEPROM, and 512 bytes of RAM, providing substantial space for program storage and data manipulation. The device operates at up to 32 MHz with an internal oscillator, which reduces the need for external components. Enhanced peripherals such as multiple PWM outputs, a variety of serial communication options including I2C, SPI, and EUSART, along with programmable Brown-out Reset and a wide operating voltage range (2.3V to 5.5V), make it highly adaptable to different system requirements.