PIC16F18324-E/STVAO
Mfr.Part #
PIC16F18324-E/STVAO
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Converters :
A/D 11x10b
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Width :
4.4mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
14
Supply Current-Max :
3.2mA
RAM (words) :
Packaging :
Tube
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
On Chip Data RAM Width :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Data Converter :
A/D 11x10b
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
5mm
Surface Mount
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
32MHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM (bytes) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Package :
Tube
Datasheets
PIC16F18324-E/STVAO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/STVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18324-E/STVAO pinout, PIC16F18324-E/STVAO datasheet PDF, PIC16F18324-E/STVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/STVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.