PIC16F18324-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F18324-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Microcontrollers
HTS Code :
On Chip Data RAM Width :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
yes
Base Product Number :
PIC16F18324
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Serial I/Os :
1
Series :
PIC® XLP™ 16F
Qualification :
AEC-Q100
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Speed :
32MHz
Base Part Number :
PIC16F18324
Supply Voltage :
3V
Qualification Status :
Not Qualified
Has ADC :
yes
Product Status :
Active
Tradename :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of ADC Channels :
15 Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
8 bit
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
12 I/O
PWM Channels :
Frequency :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of Timers :
7
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Bit Size :
8
Width :
4.4mm
Length :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
14-TSSOP
DMA Channels :
No
Package :
Tube
Boundary Scan :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
14
Supply Current-Max :
3.2mA
Oscillator Type :
Internal
Power Supplies :
2.5/5V
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS :
Details
Microchip
PIC
Number of External Interrupts :
1
RAM Size :
512 x 8
Product :
MCU
Terminal Position :
Dual
Integrated Cache :
Packaging :
Tube
Memory Size :
7kB
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Surface Mount
RAM (words) :
Low Power Mode :
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Format :
FIXED-POINT
Surface Mount :
Minimum Operating Temperature :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
DAC Resolution :
5 bit
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Datasheets
PIC16F18324-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18324, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18324-E/ST pinout, PIC16F18324-E/ST datasheet PDF, PIC16F18324-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.