PIC16F18324-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F18324-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Stock
346
In Stock :
346
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Terminal Form :
Gull wing
Length :
8.65mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
7kB
Base Product Number :
PIC16F18324
Number of Timers :
7
Supplier Device Package :
14-SOIC
ROM (words) :
8192
Base Part Number :
PIC16F18324
Speed :
32MHz
Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Current-Max :
3.2mA
Published :
2016
Series :
PIC® XLP™ 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
512 x 8
PWM Channels :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Tradename :
PIC
Power Supplies :
2.5/5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.9mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of ADC Channels :
15 Channel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Height Seated (Max) :
1.75mm
HTS Code :
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
PIC16F18324-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F18324, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F18324-E/SL pinout, PIC16F18324-E/SL datasheet PDF, PIC16F18324-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.