PIC16F18324-E/P
Mfr.Part #
PIC16F18324-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
Stock
250
In Stock :
250
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Product Status :
Active
Qualification Status :
Not Qualified
RAM (words) :
1024
RAM Size :
512 x 8
HTS Code :
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
PIC16F18324
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Style :
Through Hole
Width :
7.62mm
ROM (words) :
8192
Base Product Number :
PIC16F18324
Internal
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Number of Timers :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Speed :
32MHz
Interfaces :
I2C/SPI/USART
DMA Channels :
Power Supplies :
2.5/5V
Supplier Device Package :
14-PDIP
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Length :
19.05mm
Tradename :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
5.334mm
Microchip
Supply Current-Max :
3.2mA
Terminal Pitch :
2.54mm
Memory Size :
7kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Low Power Mode :
Number of ADC Channels :
15 Channel
Frequency :
32MHz
Datasheets
PIC16F18324-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F18324, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18324-E/P pinout, PIC16F18324-E/P datasheet PDF, PIC16F18324-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18324-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/P Overview
PIC16F18324-E/P Features
  • High-Performance RISC CPU: Features a streamlined instruction set and efficient operation at up to 32 MHz.