PIC16F18324-E/JQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18324-E/JQ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
16
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
PWM Channels :
yes
Number of Serial I/Os :
1
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
32MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC16F18324
Tradename :
PIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
DAC Resolution :
5 bit
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Terminal Form :
NO LEAD
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Format :
FIXED-POINT
Has ADC :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Low Power Mode :
Base Product Number :
PIC16F18324
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Architecture :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
ROM (words) :
RAM Size :
512 x 8
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
125 °C
DAC Channels :
DMA Channels :
No
Core Processor :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Device Core :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Supply Current-Max :
3.2mA
JESD-609 Code :
e3
Length :
4mm
EEPROM Size :
256 x 8
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
7kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Number of External Interrupts :
1
RAM (words) :
Qualification :
AEC-Q100
Published :
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
0.55mm
On Chip Data RAM Width :
8
Speed :
32MHz
Number of ADC Channels :
11 Channel
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
RoHS :
Details
Number of I/Os :
12 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Boundary Scan :
No
Number of I/O :
12
Data Bus Width :
8 bit
Memory Type :
Flash
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Integrated Cache :
Width :
4mm
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Package :
Tube
Product :
MCU
Number of Timers :
7
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V