PIC16F18323T-E/STVAO
Mfr.Part #
PIC16F18323T-E/STVAO
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
32MHz
Number of I/O :
12
Number of Terminations :
14
Additional Feature :
2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
PWM Channels :
yes
RAM (bytes) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
ROM (words) :
Clock Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
A/D 11x10b
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Package :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Length :
5mm
8
Supply Current-Max :
2.6mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
PIC16F18323
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Width :
4.4mm
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Low Power Mode :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323T-E/STVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), PIC16F18323T-E/STVAO pinout, PIC16F18323T-E/STVAO datasheet PDF, PIC16F18323T-E/STVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323T-E/STVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.