PIC16F18323-E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18323-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
Terminal Position :
Dual
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Program Memory Type :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Microchip
Package :
Tube
DAC Channels :
yes
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Timers :
3
Number of Serial I/Os :
1
Published :
Qualification :
AEC-Q100
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
32MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
ROM (words) :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Surface Mount :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Size :
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS :
Details
Has ADC :
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC16F18323
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
HTS Code :
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Pins :
Boundary Scan :
No
Data Bus Width :
8 bit
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Integrated Cache :
No
Number of I/Os :
12 I/O
Memory Size :
3.5kB
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
4.4mm
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Length :
5mm
DMA Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
RAM (words) :
256
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Low Power Mode :
Base Product Number :
PIC16F18323
RAM Size :
256 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Device Core :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1.2mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Core Processor :
PIC
PWM Channels :
Tradename :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
12
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of External Interrupts :
1
DAC Resolution :
5 bit
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Format :
FIXED-POINT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Speed :
32MHz
On Chip Data RAM Width :
8
Bit Size :
8
Supply Current-Max :
2.6mA
Datasheets
PIC16F18323-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F18323, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18323-E/ST pinout, PIC16F18323-E/ST datasheet PDF, PIC16F18323-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.