PIC16F18323-E/SLVAO
Mfr.Part #
PIC16F18323-E/SLVAO
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Stock
789
In Stock :
789
ROM (words) :
2048
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
3.9mm
Length :
8.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Speed :
32MHz
Package :
Tube
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Base Product Number :
PIC16F18323
Terminal Pitch :
1.27mm
Supplier Device Package :
14-SOIC
Supply Current-Max :
2.6mA
Surface Mount :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converter :
A/D 11x10b
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of I/O :
12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clock Frequency :
32MHz
Bit Size :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Data Converters :
A/D 11x10b
Height Seated (Max) :
1.75mm
3
RAM (bytes) :
Supply Voltage :
3V
Datasheets
PIC16F18323-E/SLVAO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/SLVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F18323-E/SLVAO pinout, PIC16F18323-E/SLVAO datasheet PDF, PIC16F18323-E/SLVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/SLVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.