PIC16F18323-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F18323-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Pin Count :
14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Mounting Style :
SMD/SMT
Published :
Number of I/Os :
12 I/O
Package :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
14
Supplier Device Package :
14-SOIC
Qualification :
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
yes
Low Power Mode :
yes
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of I2C Channels :
1
Height Seated (Max) :
1.75mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Number of UART Channels :
1
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tube
Package Type :
SOIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
PIC16F18323
Additional Feature :
2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
On Chip Data RAM Width :
e3
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
Number of Serial I/Os :
Supply Current-Max :
2.6mA
Integrated Cache :
No
RoHS :
Details
Format :
FIXED-POINT
Width :
3.9mm
Supply Voltage :
3V
Number of I/O :
12
On Chip Program ROM Width :
Number of Timers :
3
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Speed :
32MHz
Boundary Scan :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
ROM (words) :
Number of External Interrupts :
DAC Channels :
Memory Size :
3.5kB
Microchip
DMA Channels :
RAM (words) :
256
Frequency :
32MHz
Height :
1.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code :
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Terminal Pitch :
1.27mm
Surface Mount
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of SPI Channels :
EEPROM Size :
256 x 8
Family Name :
PIC16F
Base Part Number :
PIC16F18323
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Length :
8.65mm
Product :
MCU
8bit
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
Dual
Datasheets
PIC16F18323-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F18323, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F18323-E/SL pinout, PIC16F18323-E/SL datasheet PDF, PIC16F18323-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18323-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/SL Overview
PIC16F18323-E/SL Features
The PIC16F18323-E/SL MCU offers several features that enhance its applicability in a variety of embedded systems. These features include a precision 32 MHz internal oscillator, programmable memory access, multiple communication interfaces like I2C, SPI, and UART, and low-power consumption modes. Additionally, it supports advanced peripherals such as PWM outputs, comparators, and a 10-bit ADC, making it incredibly versatile for complex digital and analog integration.