PIC16F18323-E/P
Mfr.Part #
PIC16F18323-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Microcontrollers
Supply Voltage :
3V
Frequency :
32MHz
Integrated Cache :
No
Supplier Device Package :
14-PDIP
Supply Current-Max :
2.6mA
On Chip Program ROM Width :
14
Package :
Tube
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Boundary Scan :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Surface Mount :
Additional Feature :
2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code :
Mounting Style :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
Base Product Number :
PIC16F18323
Base Part Number :
PIC16F18323
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DAC Channels :
yes
Terminal Pitch :
2.54mm
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Height Seated (Max) :
5.334mm
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
- 40 C
Number of Serial I/Os :
1
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Width :
7.62mm
RoHS :
Details
Number of I/Os :
12 I/O
Number of Timers :
3
Number of Terminations :
14
Product Status :
Active
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Pins :
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
Low Power Mode :
RAM (words) :
256
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
ECCN Code :
EAR99
On Chip Data RAM Width :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of External Interrupts :
1
Length :
19.05mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
3.5kB
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Core Size :
8-Bit
Qualification :
AEC-Q100
ROM (words) :
Format :
FIXED-POINT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC16F18323-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F18323, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, PIC16F18323-E/P pinout, PIC16F18323-E/P datasheet PDF, PIC16F18323-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18323-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/P Overview
PIC16F18323-E/P Features
This microcontroller boasts an impressive array of features that ensure top-notch performance and easy integration into various systems. Key features include its 3.5KB of flash memory, 256 bytes of EEPROM, and 512 bytes of RAM which provide ample space for robust applications. The device operates at a voltage range of 2.3V to 5.5V, making it suitable for both standard and low-power devices. Its integrated peripherals such as multiple 10-bit ADCs, comparators, and PWM modules enhance its utility in complex digital and analog processing tasks.