PIC16F18323-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18323-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC16F18323
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
RAM Size :
256 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Product Status :
Obsolete
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
3.5kB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Architecture :
PIC
Base Part Number :
PIC16F18323
Core Processor :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
12
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Packaging :
Tube
Core Size :
8-Bit
Package :
Tube
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
32MHz
Datasheets
PIC16F18323-E/ML
Microchip Technology PIC16F18323-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18323-E/ML Overview
PIC16F18323-E/ML Features
The PIC16F18323-E/ML MCU offers an impressive array of features including an enhanced mid-range core with 49 instructions, 16 stack levels, and a 32 MHz internal oscillator, ensuring swift and reliable processing. Additional features such as its 256 bytes of EEPROM, 512 bytes of RAM, and peripherals like 10-bit ADC, comparators, and PWM modules enhance its functionality, allowing for flexible and dynamic application across various fields.