PIC16F18313-E/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18313-E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC16F18313
DAC Channels :
yes
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Low Power Mode :
yes
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Serial I/Os :
1
Number of UART Channels :
1
Data Converters :
A/D 5x10b, D/A 1x5b
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Data RAM Width :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
1.27mm
Product :
MCU
Integrated Cache :
No
Number of External Interrupts :
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Number of I2C Channels :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
8bit
Height :
1.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.75mm
Lead Free :
Lead Free
Family Name :
PIC16F
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3.5kB
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Published :
Boundary Scan :
No
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Supply Voltage :
3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
PWM Channels :
Core Processor :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Length :
4.9mm
Width :
3.9mm
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
32MHz
Surface Mount :
Series :
PIC® XLP™ 16F
DMA Channels :
Program Memory Type :
Flash
Number of I/Os :
6 I/O
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of SPI Channels :
Product Status :
Active
Pin Count :
8
Package Type :
SOIC
RAM Size :
256 x 8
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Bit Size :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Packaging :
Tube
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Format :
FIXED-POINT
On Chip Program ROM Width :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Has ADC :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
PIC16F18313
RAM (words) :
256
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Tradename :
PIC
Qualification :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) :
Number of I/O :
6
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Timers :
3
Device Core :
Speed :
32MHz
Datasheets
PIC16F18313-E/SN
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18313-E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18313, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, PIC16F18313-E/SN pinout, PIC16F18313-E/SN datasheet PDF, PIC16F18313-E/SN amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18313-E/SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.