PIC16F18313-E/P
Mfr.Part #
PIC16F18313-E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Stock
541
In Stock :
541
Microcontrollers
Number of I/O :
6
Product :
MCU
Programmable :
yes
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DAC Resolution :
5
PWM Channels :
yes
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Serial I/Os :
1
Number of I/Os :
6 I/O
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature (Min) :
-40C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Boundary Scan :
No
Format :
FIXED-POINT
Program Memory Type :
Flash
On Chip Program ROM Width :
14
Low Power Mode :
Published :
2016
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Instruction Set Architecture :
RISC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting :
Through Hole
Package Type :
PDIP
Operating Temperature (Max) :
125C
Terminal Pitch :
2.54mm
RAM (words) :
256
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F18313
Bit Size :
8
Operating Temperature Classification :
Automotive
Speed :
32MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Device Core :
PIC
Clock Freq :
256 x 8
# I/Os (Max) :
6
RoHS :
Details
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Height Seated (Max) :
5.334mm
Microchip
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
ROM (words) :
2048
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Qualification :
AEC-Q100
256 x 8
Rad Hardened :
No
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Device Core Size :
8(b)
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width :
8 bit
Number of Terminations :
8
On Chip Data RAM Width :
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Data Converters :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
9.27mm
Number of Timers :
3
HTS Code :
DAC Channels :
Surface Mount :
Memory Size :
3.5kB
Has ADC :
Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16F18313
Pin Count :
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Number of External Interrupts :
1
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Supplier Device Package :
8-PDIP
Tradename :
Package :
Tube
Number of Timers - General Purpose :
3
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Integrated Cache :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
DMA Channels :
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Datasheets
PIC16F18313-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18313-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, Base Part Number:PIC16F18313, PIC16F18313-E/P pinout, PIC16F18313-E/P datasheet PDF, PIC16F18313-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18313-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.