PIC16F1829LINT-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1829LINT-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
12
Terminal Pitch :
0.635mm
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 9x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
8-Bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F1829
Memory Size :
14kB
Number of Terminations :
20
Bit Size :
8
Program Memory Type :
Flash
Speed :
32MHz
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
8B
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tradename :
PIC
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of ADC Channels :
9
Microchip
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Timers/Counters :
2
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Style :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
PIC16F1829
Supplier Device Package :
20-SSOP
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
CPU Family :
PIC
Interface Type :
EUSART
RAM Size :
1K x 8
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 9x10b
Core Processor :
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/Os :
13 I/O
Supply Current-Max :
4.3mA
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829LINT-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1829, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F1829LINT-E/SS pinout, PIC16F1829LINT-E/SS datasheet PDF, PIC16F1829LINT-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829LINT-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.