PIC16F1829LIN-E/SS
- Mfr.Part #
- PIC16F1829LIN-E/SS
- Package / Case
- 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
- Description
- IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
- Microcontrollers
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Maximum Operating Temperature :
- +125 °C
- Interface Type :
- EUSART
- Connectivity :
- I2C, LINbus, SPI, UART/USART
- Family Name :
- PIC16F
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Terminal Form :
- Gull wing
- Number of SPI Channels :
- 1
- RoHS :
- Details
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.3V~5.5V
- Interface :
- I2C, LIN, SPI, UART, USART
- Instruction Set Architecture :
- RISC
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 2 (1 Year)
- Minimum Operating Temperature :
- -40 °C
- Core Processor :
- PIC
- Length :
- 7.5mm
- Mount :
- Surface Mount
- Supply Current-Max :
- 4.3mA
- Supplier Device Package :
- 20-SSOP
- Speed :
- 32MHz
- Number of Terminations :
- 20
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER, RISC
- Packaging :
- Tube
- Published :
- 2006
- Operating Temperature :
- -40°C~125°C TA
- Factory Lead Time :
- 20 Weeks
- Product :
- MCU
- Number of I/Os :
- 18 I/O
- Max Junction Temperature (Tj) :
- 150°C
- 256 x 8
- Number of UART Channels :
- 1
- Pin Count :
- 20
- Typical Operating Supply Voltage :
- 2.3 → 5.5 V
- Data Converter :
- A/D 9x10b
- 12
- JESD-609 Code :
- e3
- Number of Pins :
- Package / Case :
- Data Converters :
- A/D 9x10b
- Number of ADC Channels :
- 9
- Program Memory Size :
- 14KB 8K x 14
- Number of Ethernet Channels :
- 0
- Interfaces :
- USART
- Frequency :
- 32MHz
- Product Type :
- 8-bit Microcontrollers - MCU
- Device Core :
- Surface Mount
- Ambient Temperature Range High :
- 125°C
- Microchip
- Memory Size :
- 8kB
- CPU Family :
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - annealed
- RAM Size :
- 1K x 8
- Dimensions :
- 7.5 x 5.6 x 1.85mm
- Brand :
- Microchip Technology / Atmel
- Package :
- Tube
- Height :
- 2mm
- Data Bus Width :
- 8B
- Number of I2C Channels :
- Width :
- 5.6mm
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Series :
- PIC® XLP™ mTouch™ 16F