PIC16F1829-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1829-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Frequency :
32MHz
Oscillator Type :
Internal
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I/O :
17
PWM Channels :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
PIC16F1829
Width :
4mm
Length :
4mm
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
1K x 8
Flash
ECCN Code :
3A001.A.3
PIC
Watchdog Timer :
Microchip
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Device Core :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Core Architecture :
Mounting Style :
SMD/SMT
CPU Family :
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
EEPROM Size :
256 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
3V
Min Supply Voltage :
2.3 V
Max Frequency :
32 MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
32MHz
Data Bus Width :
8B
Number of Programmable I/O :
18
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Schedule B :
Height :
950μm
14kB
Number of Ethernet Channels :
0
Instruction Set Architecture :
RISC
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Radiation Hardening :
No
Number of UART Channels :
0
2
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
12
Base Product Number :
PIC16F1829
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
8-bit Microcontrollers - MCU
Package Type :
QFN
Dimensions :
4 x 4 x 0.95mm