PIC16F1829-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1829-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Number of I/O :
17
Frequency :
32MHz
Height :
1.85mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DAC Channels :
yes
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
14KB 8K x 14
Number of ADC Channels :
12 Channel
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Watchdog Timer :
yes
PWM Channels :
Radiation Hardening :
No
Family Name :
PIC16F
Number of SPI Channels :
2
Base Part Number :
PIC
RAM Size :
1K x 8
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
5
Tradename :
PIC
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Schedule B :
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Core Architecture :
Width :
5.6mm
8-bit Microcontrollers - MCU
Instruction Set Architecture :
RISC
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Ethernet Channels :
Has ADC :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Pin Count :
20
EEPROM Size :
256 x 8
2
Qualification :
Min Operating Temperature :
-40 °C
17
Terminal Position :
Dual
Length :
7.5mm
Published :
Supply Current-Max :
4.3mA
Max Frequency :
32 MHz
8-Bit
Package Type :
SSOP
Supply Voltage :
3V
Min Supply Voltage :
2.3 V
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Number of UART Channels :
1
No
Oscillator Type :
Internal
Speed :
32MHz
Flash
Number of Programmable I/O :
18
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Device Core :
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Data Converter :
A/D 12x10b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
PIC16F1829-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1829, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Number of Pins:20, PIC16F1829-E/SS pinout, PIC16F1829-E/SS datasheet PDF, PIC16F1829-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1829-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829-E/SS Overview
PIC16F1829-E/SS Features
The PIC16F1829-E/SS is loaded with features that enhance its utility in a variety of demanding applications. Key features include 14KB of flash memory, a 32 MHz internal oscillator, and a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, which ensures flexibility across different power setups. The device also supports advanced communication protocols such as I2C, SPI, and USART, which are crucial for modern IoT applications. Additionally, it includes numerous analog and digital peripherals, enhancing its ability to manage multiple tasks simultaneously.