PIC16F1829-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1829-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Stock
119
In Stock :
119
Width :
7.112mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Speed :
32MHz
Height :
4.953mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
20-PDIP
Published :
2010
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Frequency :
32 MHz
Pbfree Code :
Mounting Style :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
1K x 8
Length :
26.92mm
Min Supply Voltage :
2.3 V
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Tradename :
Number of Timers/Counters :
5
Supply Voltage :
3V
Frequency :
32MHz