PIC16F1829-E/GZ
Mfr.Part #
PIC16F1829-E/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
Number of Terminations :
20
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Has ADC :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
32MHz
Surface Mount
Supply Current-Max :
4.5mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Supplies :
2/5V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RAM Size :
1K x 8
Width :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Microchip
CPU Family :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
yes
DAC Resolution :
5 bit
Base Part Number :
PIC16F1829
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Length :
4mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Frequency :
32MHz
Base Product Number :
PIC16F1829
Core Processor :
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Number of ADC Channels :
12 Channel
Number of I/Os :
18 I/O
Supply Voltage :
3V