PIC16F1828-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1828-E/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Length :
12.8mm
Schedule B :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Speed :
32MHz
Number of SPI Channels :
1
Frequency :
32MHz
Pin Count :
20
Core Architecture :
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
256 x 8
Number of I2C Channels :
1
Microchip
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of Pins :
20
Number of A/D Converters :
7kB
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
20-SOIC
Terminal Position :
Dual
Number of USB Channels :
Number of ADC Channels :
12
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
800mW
Max Operating Temperature :
125 °C
Program Memory Type :
Flash
Max Supply Voltage :
5.5 V
Has ADC :
Lead Free :
Lead Free
Number of UART Channels :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Number of Timers/Counters :
5
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage :
3V
Number of I/Os :
17
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Tradename :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
No
Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
3.4mA
Width :
7.5mm
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Number of Programmable I/O :
17
Number of Bits :
8
Number of I/O :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Frequency :
32 MHz
Base Product Number :
PIC16F1828
Height :
2.35mm
Qualification :
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
I2C, SPI, UART, USART
Device Core :
CPU Family :
Base Part Number :
PIC16F1828
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
2.3 V
Datasheets
PIC16F1828-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F1828, PIC16F1828-E/SO pinout, PIC16F1828-E/SO datasheet PDF, PIC16F1828-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.