PIC16F1828-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1828-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Number of Pins :
20
Speed :
32MHz
Number of Terminations :
20
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Supply Voltage :
3V
Number of UART Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC16F1828
Max Frequency :
32 MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Style :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
DMA Channels :
No
DAC Channels :
yes
Frequency :
32MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Memory Type :
Flash
Number of ADC Channels :
12 Channel
Max Operating Temperature :
125 °C
Height :
4.953mm
Number of I/Os :
17
Max Supply Voltage :
5.5 V
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
PIC16F1828
Width :
7.112mm
Supply Current-Max :
3.4mA
7kB
Number of Bits :
I2C, SPI, UART/USART
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Architecture :
PIC
Number of A/D Converters :
1
Supplier Device Package :
20-PDIP
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of I/O :
17
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Min Supply Voltage :
2.3 V
RoHS :
Compliant
Length :
26.924mm
Datasheets
PIC16F1828-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1828, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F1828-E/P pinout, PIC16F1828-E/P datasheet PDF, PIC16F1828-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1828-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/P Overview
PIC16F1828-E/P Features
This microcontroller unit (MCU) boasts several features that make it an ideal choice for developers looking to enhance their systems. Key features include an enhanced mid-range core with 14-bit instructions for increased efficiency, up to 7 KB of flash memory, and 256 bytes of EEPROM. It supports up to 16 MIPS throughput at 32 MHz, along with an integrated 10-bit analog-to-digital converter (ADC) which provides precision sensor interfacing. Its low power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V) make it suitable for battery-operated and portable applications.