PIC16F1828-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1828-E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Microcontrollers
Number of Programmable I/O :
17
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Bits :
8
Memory Size :
7kB
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3V
Number of I/Os :
17
Frequency :
32MHz
Supply Current-Max :
3.4mA
Number of I2C Channels :
1
Max Operating Temperature :
125 °C
Speed :
32MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
256 x 8
Number of SPI Channels :
1
Length :
4mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Device Core :
PIC
Max Frequency :
32 MHz
Number of ADC Channels :
12
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
PWM Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of UART Channels :
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Compliant
Number of A/D Converters :
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
5.5 V
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package :
Tube
Brand :
Base Product Number :
PIC16F1828
Pin Count :
20
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage :
2.3 V
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Published :
Radiation Hardening :
Base Part Number :
PIC16F1828
Width :
4mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V