PIC16F1827T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1827T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of Pins :
20
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
ECCN Code :
EAR99
Published :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F1827
Number of ADC Channels :
12 Channel
Core Processor :
PIC
Height :
1.75 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
256 x 8
Core Architecture :
AVR
RAM Size :
384 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
7.2mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
DAC Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Current-Max :
8mA
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Height Seated (Max) :
2mm
Supply Voltage :
3V
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
20
Device Core :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Speed :
32 MHz
Number of Programmable I/O :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
4kB
Interface Type :
I2C, SPI, UART
RoHS :
Details
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/Os :
16 I/O
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Data Converter :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
16
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Product :
MCU
On Chip Program ROM Width :
14
Width :
5.3 mm
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
Dual
Base Product Number :
PIC16F1827
Data Converters :
A/D 12x10b
Datasheets
PIC16F1827T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F1827, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1827T-I/SS pinout, PIC16F1827T-I/SS datasheet PDF, PIC16F1827T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.