PIC16F1827T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1827T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Height Seated (Max) :
1mm
Max Supply Voltage :
5.5 V
On Chip Program ROM Width :
14
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Part Number :
PIC16F1827
Base Product Number :
PIC16F1827
Supply Current-Max :
8mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Watchdog Timer :
yes
Number of Timers/Counters :
5
Width :
6 mm
Number of Pins :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Frequency :
32 MHz
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
Product :
MCU
Pbfree Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
28
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
800mW
CPU Family :
PIC
Data Converter :
A/D 12x10b
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
RoHS :
Compliant
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Supply Voltage :
3V
Number of I/Os :
15
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Microchip
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
0.88 mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
ECCN Code :
EAR99
Device Core :
Length :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DAC Channels :
JESD-609 Code :
e3
Published :
DMA Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Speed :
32MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Number of Programmable I/O :
15
Number of ADC Channels :
12 Channel
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Tradename :
EEPROM Size :
256 x 8
Has ADC :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
384 x 8
Number of I/O :
16
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Frequency :
32MHz
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
Data Converters :
A/D 12x10b
Memory Type :
Flash
Min Supply Voltage :
2.3 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Core Architecture :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Memory Size :
7kB
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Factory Lead Time :
13 Weeks
ROM (words) :
Core Size :
8-Bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA